Ha klasszikus játékokkal szeretnénk játszani nem feltételnül kell a családban generációk óta öröklődő magyar kártya makkos őszi jeleneteit néznünk. A piac mindent megtesz annak érdekében, hogy aktualizálja a jól ismert társasokat. Mutatunk néhány példát.
Merchandise mindenek felett
Először is nem lehet szó nélkül elmenni amellett az „újítási” forma mellett, amit a különböző játékok merchandise változatai jelentenek.
Nem akar a gyerek beszállni egy jó kártyás römi partiba a nagyszülőkkel? Na de vajon akkor is vonakodni fog, ha minden egyes lapon a kedvenc Disney karaktere, Elsa virít? Hát kétlem.
Ez a húzás olcsó rekklámfogásként is értelmezhető, mivel ezek a változatok nyilván sokkal többe kerülnek, mint egy „mezei” pakli, de extra értéket nem adnak a játékhoz. Viszont nem mehetünk el amellett, hogy lehet pont ez a hozzátevő kell ahhoz, hogy a gyerek szívesen kipróbálja a kedvenc játékainkat. Arról nem is beszélve, hogy felnőtt fejjel is nehéz ellenállni a reklámipar kísértéseinek. A mi otthoni repertoárunkat például egy Super Mario UNO és egy Totoro francia kártya pakli is színesíti.
Csavarjunk rajta egyet
Személyes kedvencem a dominó egy kevésbé ismert változata a triomino.
A triomino „nagy” újítása, hogy nem téglalap, hanem háromszög alakú, és nem kettő, hanem három szám található a lapkákon. Az alapszabályai megegyeznek a dominó szabályaival.
Azonban a húzósabb változatban különböző kirakott kombinációkért más-más pontok járnak, így a játék végére komoly matematikai egyenletek megoldására is számíthatunk. Ez a változat egyébként nem egy mai darab, hiszen 1965-ben dobták a piacra, de eddigi tapasztalataim alapján itthon méltatlanul elhanyagolt játékról beszélünk a triomino esetében.

Kép: Wikimedia Commons
Egy frissebb, de hasonló logika alapján működő újítás az Oh! Sushi Game, ami a Jenga egy változata.
Ebben a formájában elképesztően kívánatos nigiriket kell egymásra stócolni anélkül, hogy leborulna a torony.
Viszont a készítők gondoltak rá, hogy ennél kicsit többet adjanak a vásárlónak. Így a dobozba kerültek többek között pálcikák is, hogy azzal pakolgassuk a tégaletesteket és fejleszthessük pálcikahasználati képességünket. Az Oh! Sushi Game egyébként összesen 10 játék szabályával érkezik, ami így nagyon sokrétűvé teszi az egyébként egy idő után eléggé egyhangúvá váló jengát.
A klasszikusok klasszikusa a sakk sem maradhat ki a felsorolásból.
A népszerű Agymenők című sorozat egyik részében a szereplők háromszemélyes sakkal játszanak. Ezt a változatot nem a sorozat készítői találták ki, mivel egyszerre három fővel játszható sakk-variánsok szép számmal léteznek már nagyon rég óta.
A sakk népszerűsége és nagyszerűsége előtt tiszteleg a Star Trek sorozat első évadjának második epizódja is, ahol „3D sakkot” játszanak a szereplők.
Ennek a társasnak a különlegessége, hogy ez a filmes variáció valóban beszerezhető.
Persze, aki szeretne egy saját példányt, az készüljön fel, mert eléggé a pénztárcája mélyére kell majd nyúlnia.
Bár a modern társasjátékok térnyerése tengernyi szórakozási lehetőséget ad, azért néha vegyük elő a régi klasszikusokat is, vagy nézzük meg, mit tudtak kezdeni azokkal!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez